Při podávání přihlášky na navazující magisterské studium je třeba si zvolit studijní obor. V době, kdy jsem přihlášku podával já, jsme měli na výběr ze čtyř oborů: "Informační systémy", "Počítačová grafika a multimédia", "Inteligentní systémy" a "Počítačové systémy a sítě". Slyšel jsem, že v blízké budoucnosti by se počet oborů měl rozšířit, ale žádné podrobnější informace nemám. Nicméně, chtěl bych zde nyní popsat, proč jsem se rozhodl studovat obor "Informační systémy".
Jednotlivé obory se liší povinnými předměty, které musí student absolvovat. V prvním semestru mají ovšem všechny obory shodné předměty, které zřejmě tvoří nezbytný základ, který by měl mít každý student pomýšlející na získání inženýrského titulu (nebo si to alespoň myslí vedení fakulty). Své rozhodování jsem zahájil tím, že jsem si u každého oboru uvědomil, jak moc mě lákají oborové povinné předměty a zaměření oboru jako takového.
- Informační systémy - Dle ohlasů starších studentů bývá na tento obor největší nával studentů (což je prakticky jedno, protože na jednotlivých oborech nejsou kapacitní omezení). Název oboru mluví sám za sebe, takže primárně je tento obor orientován na vývoj informačních systémů - tomu odpovídají povinné předměty Analýza a návrh informačních systémů, Bezpečnost informačních systémů a Pokročilé informační systémy. K této oblasti mám kladný vztah, takže pohodička. Mezi další předměty patří např. Pokročilé operační systémy, což je má oblíbená oblast a Paralelní a distribuované algoritmy.
- Počítačová grafika a multimédia - Ke grafice mám neutrální vztah, tj. nevadí mi a některé věci tam jsou zajímavé, ale ani se o ni příliš nezajímám. Mezi hlavní předměty patří Pokročilá počítačová grafika, Zpracování obrazu a Multimédia. Zvláštností tohoto oboru je předmět Fyzikální optika, který garantuje doc. Hruška z UFYZu a který asi bude "strašákem" pro mnoho studentů, kteří se na tento oboru budou chtít hlásit (já mám ale fyziku rád). Ovšem je zde předmět (a vlastně celá oblast), který opravdu rád nemám, a tj. Zpracování řečových signálů (už předmět Signály a systémy v bakalářském studiu mě vůbec nebavil). Takže, vzhledem k tomu, že nemám v plánu se o grafiku intenzivněji zabývat, tenhle ústav "padá".
- Inteligentní systémy - Obor s nejzvučnějším názvem :). Mezi hlavní předměty patří určitě Agentní a multiagentní systémy, Soft Computing, Petriho sítě a taky Paralelní a distribuované algoritmy. Všechny tyto předměty vypadají zajímavě. Z dalších předmětů je tam např. Získávání znalostí z databází, na který bych se určitě těšil a Simulační nástroje a techniky, což je "pokračování" předmětu Modelování a simulace z bakalářského studia (neutrální vztah). Celkově tedy tento obor vypadá hodně kvalitně a stojí za to o něm uvažovat.
- Počítačové systémy a sítě - Poslední obor je spojení hardwareově orientovaných předmětů jako Architektura a programování paralelních systémů, Návrh externích adaptérů a vestavěných systémů a Architektura procesorů na jedné straně a na druhé straně "síťářských" předmětů jako Přenos dat, počítačové sítě a protokoly a Pokročilé komunikační systémy. Zatímco sítě jsou moje oblíbená oblast, tak vše, co se týče hardwaru, příliš nemusím. Prostě nejsem hardwareově orientovaný typ a ani k tomu nemám potřebné znalosti (elektrotechnika apod.). Takže tento obor také padá...
Na seznamu vhodných oborů mě tedy zůstal obor "Informační systémy" a obor "Inteligentní systémy". Druhá část rozhodování byla jednodušší - vzhledem k tomu, že můj vedoucí (prof. Meduna) je zaměstnán na ústavu "Informačních systémů" a já u něj plánuji dělat diplomovou i později disertační práci, tak jsem si vybral "Informační systémy". Jako zaměření (volitelné předměty) se budu orientovat na teoretickou informatiku, programovací jazyky, databáze a operační systémy.
Zda budu svého rozhodnutí litovat nebo ne, to se dozvíte za 2 roky :).