Dívám se, že jsem již delší dobu na blog nic nenapsal, tak se to pokusím napravit :). Jelikož jsem včera úspěšně absolvoval státní doktorskou zkoušku v doktorském programu na VUT FIT, podělím se v tomto příspěvku o své zkušenosti a postřehy co se týče disertačních tezí a státnic. Téma mé disertační práce je Transformace formálních modelů (teorie formálních jazyků) u prof. Meduny.
Každý doktorand v doktorském studijním programu Výpočetní technika a informatika má jako povinnost (typicky) ve druhém ročníku odevzdat teze k disertaci a složit státní doktorskou zkoušku, alias státnice. K tomu, aby mohl přistoupit ke státnicím, musí v rámci studia absolvovat čtyři předměty vztažené k tématu jeho disertační práce a absolvovat zkoušku z jazyka anglického pro Ph.D.. Tu lze složit buď samostatně nebo v závěru přípravného kurzu Angličtině pro doktorandy.
Oficiální pokyny pro vypracování tezí a přihlašování ke státnicím v akademickém roce 2011/2012 jsou ke stažení zde. Mezi další relevantní materiály patří Studijní a zkušební řád VUT v Brně (díl II, čili články 37 až 40) a Směrnice děkana FIT doplňující Studijní a zkušební řád VUT v Brně (články 37 a 38).
Cílem tezí by mělo být popsat, (1) čím se chcete v disertační práci zabývat, (2) jakou to má návaznost na aktuální stav vědění v dané oblasti, (3) co už jste udělali a (4) co zbývá udělat. Např.: "Řeším problém izomorfismu dvou obecných grafů, na který aktuálně existují algoritmy X, Y, Z se složitostí U, V, W, ale můj algoritmus bude řádově efektivnější. Algoritmus jsem již publikoval ve článku A ve vědeckém časopise B. V budoucnu plánuji algoritmus implementovat v jazyce C." Po odevzdání tezí vám bude přidělen oponent, který vám teze zkritizuje a napíše posudek.
Rozsah je cca 15-25 stránek. Zbytečně to nenatahujte, ať nenahráváte oponentovi na smeč. Co se týče bodu "charakteristika zvolených metod řešení" z pokynů pro vypracování, tak já jsem tam psal, že hodlám své výsledky publikovat v mezinárodních vědeckých časopisech. Také jsem ale viděl, že tam někdo psal k tomuto bodu psal, že výsledky bude dokazovat matematicky pomocí konstruktivních důkazů, důkazů sporem a důkazů matematickou indukcí. Je to však samozřejmě odvislé od tématu vaší disertačky. Co by tam přesně mělo být, to s jistotou netuším. Když tak se poptejte na vědeckém oddělení.
Níže přikládám pro ukázku mé teze a část příloh:
Disertační teze se v akademickém roce 2011/2012 odevzdávaly 20.1.2012. Na co bych chtěl upozornit, tak je, že ač to z pokynů nevyplývá, tak vše chtěli ve dvou vyhotoveních (nejen teze, ale např. i publikace). Dozvěděl jsem se to až při odevzdání.
Ke státnicím se musíte přihlásit vyplněním přihlášky (proč nestačí jen něco zaškrtnout v informačním systému, to netuším). Ze čtyř absolvovaných předmětů si musíte zvolit tři, z toho jeden musí být matematika. Já jsem si zvolil Moderní teoretická informatika (TID), Moderní matematické metody v informatice (MID) a Matematická logika (MLD). Vyberte si raději ty předměty, u kterých to, co jste probírali, sedí s osnovami. Pokud jste totiž v předmětu probírali jen část věcí z osnov a budete mít v komisi lidi, kteří s tímto předmětem nemají co do činění, ale třeba se vyznají v některém z témat v osnovách, tak byste mohli být velmi nepříjemně zaskočeni. Pokud však budete mít v komisi garanta/učitele daného předmětu, tak můžete být v klidu (oni ví, co se tam probíralo a co ne). Dále si dejte pozor na předměty, kde nejsou žádné přednášky, protože vše, co je v osnovách, budete muset nastudovat sami.
Po příchodu ke komisi pozdravíte a přednesete svou prezentaci k tezím (vemte si ji sebou na flashce). Ta by měla dle pokynů trvat 15-20 minut a měla by shrnovat obsah tezí. Pokud vám dal oponent nějaké otázky, připravte si k nim slajdy na konec prezentace. Svou prezentaci nabízím pro ukázku ke stažení zde. Ve své komisi jsem měl prof. Švédu, doc. Koláře, doc. Kreslíkovou, prof. Medunu a prof. Šlapala.
Po prezentaci a případné diskusi přečte váš oponent posudek. Poté dostanete od členů komise dvě otázky z osnov zvolených předmětů. Státnice jsou vedeny formou jakési diskuse, kdy vám členové komise pokládají podotázky a vy na ně odpovídáte. Pro ukázku uvádím otázky, které jsem dostal já, včetně podotázek.
Délka rozpravy k jedné otázce je kolem 10 minut. Chtějí se většinou jen základní věci. Pokud něco nevíte, tak se vás snaží na správnou odpověď nasměrovat.
(1) Doktorské státnice se skládají v průběhu studia, nikoliv až na jeho konci. Doktorské studium je zakončeno obhajobou disertační práce.
(2) Hodnocení je binární, čili prospěl/neprospěl. Žádná známka z toho není.
(3) Co všem doktorandům v prvém ročníku doporučuji, tak je zajít se na státnice podívat, abyste viděli, co vás čeká a nemine. Můžete např. zkusit státnice na UIFS teď v pátek 24.2.2012 v místnosti C209 od 9:00 do cca 13:00.
Komentáře
Jen tak ze zvedavosti, kdyz
Jen tak ze zvedavosti, kdyz clovek neprospeje u doktorske zkousky muze ji dany clovek opakovat, pripadne jestli z toho ma nejake neprijemnosti?
Re: Jen tak ze zvedavosti, kdyz
Ano, lze ji jednou opakovat [Studijní a zkušební řád VUT v Brně, článek 37, bod (3)]. Nepříjemnosti asi jen ty, že ji musí opakovat :).
Přidat komentář