Na začátku října byl vydán Python 3.9. V článku bych chtěl popsat vybrané novinky, které mě zaujaly.
Python
Na konci června byl vydán Python 3.7. Pojďme se spolu podívat na vybrané novinky, které tato nová verze Pythonu přináší.
Tentokrát se podíváme na to, jak v Pythonu správně porovnávat objekty s None
.
Stejně jako loni jsem začátkem letošního března měl na VUT FIT v předmětu IPP zvanou tříhodinovou přednášku na téma Úvod do Pythonu. V příspěvku se dozvíte odkazy na slajdy, podpůrné materiály a záznam z přednášky.
Dnes se v našem seriálu o chybách v návrhu podíváme na situace, při nichž bychom plnohodnotným využíváním typového systému zpřehlednili kód a učinili jej méně náchylným k chybám.
Podíváme se na to, jak řešení zdánlivě jednoduchého úkolu může vést na chybu v programu.
V příspěvku se podíváme na rozdíl mezi operacemi match
a search
u regulárních výrazů v jazycích C++ a Python. Především si však ukážeme záludnost, ve které se operace match
ve zmíněných jazycích liší. Velmi stručně se podíváme i na pár dalších jazyků.
Podíváme se krátce na to, v čem se liší zpracování textových a binárních souborů. Vše si budeme ilustrovat v Pythonu. Tento příspěvek volně navazuje na můj předchozí příspěvek o rozdílech mezi znakovou sadou a kódováním.
Občas dochází k zaměňování pojmů znaková sada a kódování. Nejčastěji se s tímto setkávám v případech, kdy dotyčný hovoří o Unicode a např. UTF-8 tak, jako by to bylo to stejné. V příspěvku se podíváme na to, jaký je mezi těmito dvěma termíny rozdíl a budeme si to prakticky ilustrovat na příkladech v Pythonu.